środa, 30 listopada 2011

Wolny dostęp do wiedzy czyli...

... Open Access. Sieć rozwija się na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia bardzo prężnie, staje się głównym źródłem czerpania wszelkich informacji, również tych naukowych. Jak przedstawiałam to wcześniej, istnieje wiele portali poświęconych badaniom naukowym z przeróżnych dziedzin. Od pewnego czasu funkcjonują portale naukowe działające w imię zasady Open Access. Ruch Open Access zakłada powszechny i wolny dostęp dla każdego użytkownika sieci do danych i treści edukacyjnych. Na stronach OA można znaleźć wiele przydatnych informacji.
Podczas badania zagadnienia reklamy oraz kultury korzystam z wielu portali bazujących na założeniach Open Access. Są to między innymi:

http://www.europeana.eu/portal/ - bardzo ciekawy portal z bogatą, łatwo dostępną zawartością. Według założeń strona ma promować europejską kulturę i dziedzictwo naukowe oraz ułatwiać dostęp do niej. Europeana ma przejrzystą, ładną szatę graficzną, co tym bardziej zachęca do korzystania z portalu. 

http://creativecommons.pl/ - przydatny portal do wyszukiwania wielu naukowych artykułów i tekstów. Udostępnia twórczość naukową i artystyczną na podstawie licencji CC. Można tutaj również dokształcić się treści prawnych oraz dowiedzieć się jak w ramach Open Access korzystać i przekształcać teksty naukowe zgodnie z prawem autorskim. (ciekawy portal powiązany: http://thepowerofopen.org/)

http://otwartanauka.pl/ - polskim portal poświęcony otwartej nauce, Open Access i ruchowi wolnej kultury. Również warty zapoznania się. 

http://mapakultury.pl/index,pl.html - bardzo interesująca strona poświęcona polskiej kulturze. Ciekawy pomysł pisania artykułów, wpisów o wydarzeniach kulturalnych z poszczególnych regionów Polski aktywizuje odbiorcę portalu, staje się on również jego twórcą. 

http://www.labforculture.org/pl - portal obowiązkowy dla wszystkich zajmujących się badaniem kultury. 

http://www.kreatywnisamozatrudnieni.pl/ - bogate źródło wiedzy na temat sektora kultury i sektora kreatywnego, przemysłów kreatywnych. 


niedziela, 20 listopada 2011

Kto, co i po co czyli...

... czyli kto się interesuje reklamą kultury?

Nawet nie wiedziałam, że temat moich zainteresowań jest tak niezbadany! Oczywiście, tysiące naukowców skupia się na badaniu kultury, jej różnych aspektów i przejawów. Nie mniej istnieje teoretyków i znawców reklamy analizujących jej funkcję, język, sposoby perswazji, czy wpływ na społeczeństwo. Jednak badań nad REKLAMĄ KULTURY wydaje się być bardzo mało. Przekonałam się o tym wertując sieć w poszukiwaniu ciekawych artykułów do bibliografii. Zastanawia mnie z czego wynika fakt, że tak istotny aspekt funkcjonowania kultury we współczesnym społeczeństwie, jakim jest jego promowanie i makreting, nie posiada bogatego zaplecza badawczego. Może więcej naukowców skupia się na tym CO jest promowanie, czyli na działalnościach poszczególnych instytucji kulturalnych, a nie na tym JAK jest promowane?
Ja jednak nie zamierzam skupiać się na badaniach nad kulturą (gdyż jest to temat nieskończenie obszerny i nie czuję się kompetentna do pisania o nim), ani na stricte badaniach nad reklamą. Czytając artykuły i zapoznając się z tekstami, które znalazłam robiąc "research" w celu stworzenia naukowego zaplecza dla mojego bloga i prezentowałam w poprzednich postach, stwierdzam, że badania nad reklamą kultury są dziedziną bardzo młodą i dopiero się rozwijającą oraz w dużej mierze bazują na badaniu reklamy w ogóle. Badania nad reklamą kultury są pochodną badań nad reklamą szeroko pojętą i warto to podkreślić, gdyż z tego wynikają odpowiedzi na podstawowe pytania zadawane w tym poście - kto bada, co bada i po co.

REKLAMA KULTURY (czyli przedmiot badań)

Reklama - czyli informacja przekazywana przez pewne medium mająca funkcję perswazyjną. Promocja, marketing są to zespoły elementów, za pomocą których można świadomie wpływać na rynek.
Reklama kultury to wszelkiego rodzaju formy promowania wydarzeń kulturalnych i działalności instytucji kultury. Czyli reklamą kultury jest plakat, ulotka, spot radiowy i telewizyjny, billboard, newsletter, profil danego wydarzenia/artysty na facebooku i innych portalach społecznościowych etc. Współcześnie coraz więcej twórców oraz menadżerów kultury ucieka się do nowoczesnych, multimedialnych form promocji. W Krakowie jest wiele przykładów tego typów reklam, o czym będę jeszcze pisać.

KTO BADA I W JAKIM CELU
Nad reklamą kultury pochylają się zarówno specjaliści od marketingu, jak i kulturoznawcy oraz wszyscy działacze sektora kultury. Ci pierwsi badają ją jako nową gałąź ich dziedziny i bacznie obserwują jej rozwój i wpływ na ekonomię i rynek. Natomiast wszyscy ludzie związani z działalnością kulturalną badają reklamę w celu jej wykorzystania do promocji własnej twórczości. Każdy dobry menadżer kultury, dyrektor teatru czy domu kultury powinien wiedzieć jak działa reklama, jak funkcjonuje na danym rynku i jak ją stosować świadomie do osiągania swoich celów. Dodatkowo reklamą kultury coraz częściej interesują się ludzie niebezpośrednio z nią związani, lecz uważnie śledzący wszelkie zmiany zachodzące w życiu społecznym - dziennikarze. Fakt, że nowe, różnorodne formy promocji kultury zwracają ich uwagę świadczy o tym, że reklama kultury staje się coraz ważniejsza i bardziej widoczna.

Bibliografia:


- LIPSKI, Marcin. Reklama dźwignią kultury. [online]. [dostęp: 18 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: http://kulturaonline.pl/reklama,dzwignia,kultury,tytul,artykul,9639.html
[źródło: http://www.google.pl/]
- Dziwisz, Dominika. Trzeci filar polityki zagranicznej- promocja kultury. [online]. [dostęp: 19 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: http://www.psz.pl/Dominika-Dziwisz-Trzeci-filar-polityki-zagranicznej-promocja-kultury [źródło: www.google.pl]
- BROMBOSZCZ, Roman. Reklama jako medium kultury. Rewizje i dyskontynuacje. [online]. [dostęp: 19 listopada 2011]. Dostępny w Internecie: http://roman.bromboszcz.perfokarta.net/index.php?option=com_content&view=article&id=35:reklama-jako-medium-kultury-rewizje-i-dyskontynuacje&catid=3:artykuly&Itemid=4
[źródło: http://www.google.pl/



niedziela, 6 listopada 2011

Przydatne portale

Chyba oczywistym jest, że przy opracowywaniu jakiegokolwiek tematu korzystamy dzisiaj nie tylko z tradycyjnie rozumianych źródeł bibliograficznych. Poza książkami i artykułami głównym zasobem, z którego czerpiemy wiedzę jest - oczywiście - niezastąpiony Internet. Tutaj znajdziemy masę różnych informacji, bardzo często interesujących i przydatnych. Niestety równie często natrafimy na wiele niesprawdzonych i błędnych danych wrzuconych do nieograniczonej sieci przypominającej czarną dziurę. Dlatego ważnym jest, aby korzystać z zaufanych i sprawdzonych źródeł internetowych. 
Nie ukrywam, że badanie reklam, a już szczególnie reklam w Internecie opieram głównie na portalach poświęconych tej tematyce. Poniżej zamieszczam kilka stron, które uważam za zaufane i przydatne portale. Jako, że znaleźć coś bezpośrednio o reklamie kultury w Krakowie jest trudno, prezentuję te, które zajmują się zagadnieniami składającymi się na temat mojego bloga.




Portale badające kulturę, poświęcone zarządzaniu i organizacji kultury: 
http://www.nck.pl/ - strona Narodowego Centrum Kultury. Bardzo dobre i wiarygodne źródło informacji na temat współczesnych badań nad kulturą w Polsce oraz rozwojem i profesjonalizacją sektora kultury. 
http://kulturasieliczy.pl/ - portal programu powstałego w wyniku obrad Kongresu Kultury 2009. 
http://www.labforculture.org/ - bardzo przydatny serwis, bogaty w źródła na wszelkie tematy związane z kulturą. 

Tu prezentuję strony, które zajmują się prezentowaniem wydarzeń kulturalnych w Krakowie. Są one również dobrą podstawą do badania internetowych reklam kultury, gdyż obfitują w bannery i odnośniki do poszczególnych wydarzeń i instytucji kultury.
http://www.krakow.pl/ - oficjalna strona miasta
http://www.karnet.krakow.pl/ - strona miesięcznika wydawanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe
http://culturepress.pl/ - informator kulturalny 
http://www.wkrakowie.pl/ -  informator kulturalny